Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la Beijing

Tenisul feminin românesc înregistrează un nou succes. Sorana Cîrstea, a obținut o victorie URIAȘĂ la Beijing, după a ce a învins-o în două seturi pe ocupanta locului 4 mondial!

Sorana Cîrstea, locul 44 în clasamentul WTA, a învins-o, joi, cu scorul de 6-1, 7-5, pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova (Plișcova) și s-a calificat în sferturile de finală ale China Open.

Românca a făcut meciul anului la Beijing: în setul al doilea era condusă cu 5-2, dar a revenit și a reuşit o serie incredibilă de cinci jocuri câștigate la rând. Victoria în faţa Karolinei Pliskova, fost lider mondial, este cea mai bună performanţă a sezonului pentru Sorana. Sportiva noastră va juca în sferturile de finală de la China Open împotriva Jelenei Ostapenko.

În cazul în care şi Simona Halep, şi Sorana Cîrstea, trec de sferturile de finală, programate vineri, pe 6 octombrie, ele se vor întâlni în semifinale. Simona Halep va juca în sferturi cu Daria Kasatkina, din Rusia.

Redactor: Ramona Caba