România, spulberată la Varșovia

Seară neagră pentru fotbalul românesc! Echipa națională a României a pierdut, sâmbătă, la varșovia, orice șansă de a se califica direct la Campionatul Mondial din 2018, din Rusia, după ce a cedat fără drept de apel, scor 1-3, în fața Poloniei.

Sâmbătă seară, la Varșovia, în grupa E a preliminariilor Campionatului Mondial de fotbal din Rusia, din 2018, România a cedat în faţa Poloniei şi prezenţa la turneul final este compromisă. Preocupaţi în primul rând să nu primească gol, deși aveau nevoie de victorie pentru a rămâne în cărțile calificării, jucătorii români au fost depășiți pe toate fronturile de fotbaliștii polonezi, care s-au impus cu 3-1, fără a da impresia că au forțat prea mult. Scorul a fost deschis de la 11 metri, în min.27, de super-atacantul lui Bayern Munchen, Robert Lewandowski, după ce tot acesta fusese ținut în careu de Săpunaru. La scurt timp după pauză, același Lewandowski, s-a înălțat dintre Chiricheș și Săpunaru pentru a înscrie cu capul, iar în minutul 62 a fost egalat scorul de la Bucureşti, tot Lewandowski punctând de la punctul cu var, după faultul comis de în careu de Toşca. În min.77, am notat golul de onoare al lui Bogdan Stancu, graţie unui şut deviat de Bogdan Andone. În clasamentul grupei, Polonia conduce cu 16 puncte, urmată de Muntenegru și Danemarca, cu câte 10 puncte, România și Armenia, ambele cu 6 puncte și Kazakstan, cu 2 puncte. La turneul final se califică direct doar prima clasată, în timp ce echipa de pe locul doi are șansa unui meci de baraj.

Redactor: Paul Alexe