Remiză la finalul cantonamentului din Antalya pentru Săgeata Năvodari

Săgeata Năvodari a încheiat neînvinsă cantonamentul din Antalia. În ultimul amical din Turcia, formația antrenată de Cătălin Anghel a terminat la egalitate, 1-1, disputa cu FC Minsk. Dobrogenii au deschis scorul prin Cristian Munteanu, în minutul 30, acesta reluând din 6 metri, după un corner executat de pe partea stângă. A fost şi singurul gol al primei reprize, Săgeata conducând, la pauză, cu 1-0. Rușii albi au egalat în minutul 64, prin Kirilenko. Acesta a şutat plasat, de la marginea careului, după o frumoasă acţiune colectivă. În formula trimisă în teren de antrenorul dobrogean, noua achiziţie, liberianul Dulee a fost titular. Roman și Bărbulescu nu au jucat niciun minut în acest turneu, ambii acuzând accidentări mai vechi. Vineri seară, dobrogenii au revenit în ţară, iar luni își reiau programul de pregătire, la Năvodari. Săgeata Năvodari a încheiat cantonamentul din Antalia cu un bilanţ pozitiv, 3 victorii și două remize. S-au stabilit și datele de disputare a primelor două etape din acest an. Săgeata va deschide prima rundă, pe 21 februrie, ora 18,00 cu FC Botoșani, pe stadionul Farul. Meciul din runda următoare, de la Timișoara, se va disputa sâmbătă, 1 martie, de la ora 18,00. Până la reluarea campionatului, echipa din nordul litoralului va mai susţine două meciuri de pregătire, unul dintre acestea fiind programat pe 15 februarie, împotriva divizionarei secunde FC Farul.

Reporter: Nicu Dolea ; Imagine: Andrei Seleverdeanu