Mapamond (16.08.2017)

Conform unui medic American,  este foarte posibil ca liderul nord-coreean Kim Jong Un să ia steroizi care pot fi cauza comportamentului său agresiv, scrie Page six. Există speculații conform cărora controversatul lider nord-coreean suferă de gută, o  boală care se tratează cu medicamente pe bază de  steroizi. ”Astfel de medicamente pot determina persoanele care le iau să manifeste ”o furie deplină”, susține doctorul Rock Positano de la Spitalul de Chirurgie Specială. Corticosteroizii, folosiți pentru tratarea bolilor inflamatorii, inclusiv guta, pot provoca reacții adverse care includ probleme psihologice, cum ar fi depresia și schimbările de dispoziție.

O femeie s-a aruncat în aer într-o piață din Nigeria. Atacul terorist a avut loc ieri,  într-o piață din satul Konduga din apropierea oraşului Maiduguri, relatează Reuters. Atacul, revendicat de gruparea Boko Haram, s-a soldat cu cel puțin 27 de morți și 83 de răniți. Insurgenții Boko Haran au ucis 31 de pescari săptămâna trecută în apropierea lacului Ciad din Nigeria. Gruparea teroristă Boko Haram a omorât peste 20 000 de oameni în ultimii opt ani.