Mai este aproape o lună până la alegerile parlamentare din 2012 (VIDEO)

La nivelul judeţului Constanţa, şapte partide s-au înscris în lupta pentru alegerile de pe 9 decembrie. Este vorba despre  uniunea democrata maghiara din romania, uniunea social liberala,  alianţa românia dreaptă,  partidul ecologist român, partidul popular si al protectiei sociale,  partidul poporului-dan diaconescu şi partidul românia mare. Candidaţii USL sunt siguri că vor câştiga cu 50 %. Nici membrii alianţei românia dreaptă, filiala Constanţa nu se lasă mai prejos in declararea procentelor la parlamentare. Ei speră la 25%. Candidaţii pentru Camera Deputaţilor sunt următorii.

Camera deputaţilor:

Colegiul 1 – Gheorghe Dragomir (PNL), Stelian Gima (PDL), Antal Istavan-Janos (UDMR), Ştefan Mihai (PER), Tararache Mihai (PP-DD), Streinu Florentin (PRM)

Colegiul 2 – Mihai Lupu (PNL), Camelia Pleşca (PDL), Antal Agnes-Márta (UDMR), Radu Sorin-Elvis (PER), Murariu Stelică (PP-DD), Dincu Cristina-Raluca (PRM)

Colegiul 3 – Cristina Dumitrache (PSD), Tudor Şerban (PDL), Sprencz Tamás (UDMR), Dumbravă Ştefan-Ciprian (PER), Condurăţeanu Andrei-Răzvan (PP-DD), Motrogan Cristina (PRM)

Colegiul 4 – Radu Babuş (PSD), Constantin Chirilă (PDL), Iliaz Sefcadin (UDMR), Bunea Mihai-Dumitru (PER), Bocai Dumitru (PP-DD), Clenciu Gheorghe (PRM)

Colegiul 5 – Victor Manea (PNL), Zanfir Iorguş (PDL), Jakab-Ughy István (UDMR), Orezeanu Alexandru (PER), Gavrilă Emanuela-Dana (PP-DD), Ciobanu Marius (PRM)

Colegiul 6 – Eduard Martin (PSD), Iustin Fabian Roman (PDL), Ács Sándor (UDMR), Cojocaru Marius-George (PER), Şandru Nicolae (PP-DD), Chiparu Dănuţ (PRM)

Colegiul 7  – Mircea Titus Dobre (PSD), Oana Maria Florea (PDL), Barabaş Petre (UDMR), Dianca Monica-Gabriela (PER), Stoian Mircea (PP-DD)

Colegiul 8  – Manuela Mitrea (PSD), Gheorghe Andrei (P.N.Ţ.C.D), Bartok Francisc-Florin (UDMR), Diacon Andreea-Lavinia (PER), Popescu George-Andrei (PP-DD), Pereanu Ştefan (PRM)

Colegiul 9 –Remus Cernea (Mişcarea Verzilor – Democraţi Agrarieni), Culeţu Dănuţ (PFC), Toma Florin-Daniel (UDMR), Bădrăgan Dumitru (PER), Slabu Gheorghe (PP-DD), Inderjoschi Dumitru (PRM)

Colegiul 10  – Mădălin Voicu (PSD),  Florin Gheorghe (PSD), Para Lóránt (UDMR), Ion Viorel (PER), Petcu Ion-Gabriel (PPPS), Ploscaru Nicoleta (PP-DD), Cârnu Ion (PRM)

Lupta se arată strânsă şi în cele patru colegii de la Senat unde candidaţii sunt următorii.

Colegiul 1  – Puiu Haşotti (PNL), Florian Constantin (PDL), Dombi Attila-János (UDMR), Candindatu Gabriel (PP-DD), Cerchez Metin (PRM)

colegiul 2  – Nicolae Moga (PSD),  Tănase Barde (PDL), Mezei Árvácska (UDMR), Vasiliev Marian (PP-DD), Comănici Radu (PRM)

colegiul 3 – Alexandru Mazăre (PSD), Gheorghe Măndilă (PDL), Toldişan Ildiko (UDMR), Sali Negiat (PP-DD), Crivăţ Ionel (PRM),

colegiul 4 – Mircea Banias (PC), Gigi Chiru (PDL), Enache Cornelia (UDMR), Popescu-Grasu Aurel (PPPS), Stavrositu Maria (PP-DD)

Alegerile pentru desemnarea membrilor Parlamentului au loc pe 9 decembrie la nivel naţional.

Redactor: Denisa Stoenescu