Eșec cu implicații majore în lupta pentru evitarea retrogradării

Eșec cu implicații majore în lupta pentru evitarea retrogradării, suferit de Săgeata Năvodari în runda a 30-a din Liga I la fotbal. La Constanța, pe stadionul Farul, în prezența a aproximativ 200 de spectatori, echipa pregătită de antrenorul Cătălin Anghel a pierdut, scor 0-2, disputa cu Ceahlăul Piatra Neamț. Nimic nu a funcționat așa cum trebuie în tabăra dobrogeană. Gafe mari în apărare, o construcție greoaie și neinspirată și un atac slab, acestea au fost ingredientele unei evoluții palide. Nici norocul nu a fost un aliat al gazdelor. Meciul a început practic de la scorul de 0-1 după reușita lui Andrei Marc, din minutul 4. Cu un minut înainte, Emilio Guerra ratase singur cu portarul. După primirea golului, Săgeata a fost incapabilă să reacționeze pozitiv și, pe final, Bojan Golubovici a mai marcat o dată, în minutul 89, iar scorul devine 2-0. Eșecul face ca echipa năvodăreană să rămână cu 32 de puncte și prin prisma rezultatelor din această rundă poate coborî până pe locul 17. În runda următoare, miercuri 7 mai, Săgeata va juca în deplasare, de la ora 20.15, la Giurgiu, cu Astra. În celelalte două meciuri disputate vineri s-au consemnat rezultatele Gaz Metan Mediaș – Astra Giurgiu 0-0 și CFR Cluj – Concordia Chiajna 1-1.

Redactor: Nicu Dolea