Debut nefericit pentru Viitorul Constanța în noua ediție de campionat

Îviitorul umilitn prima etapă din noua ediție de campionat, în Liga a I-a la fotbal, Viitorul Constanța a suferit un eșec umilitor. Echipa de seniori a Academiei Gheorghe Hagi a fost învinsă pe teren propriu de Astra Giurgiu, cu scorul de 4-0. După o primă repriză echilibrată, încheiată la egalitate, scor 0-0, giurgiuvenii s-au dezlănțuit și au marcat 4 goluri în doar 15 minute de joc. Au înscris Budescu, o triplă, și William de Amorim. În formația pregătită de antrenorii Cătălin Anghel și Norbert Niță au debutat cu acest prilej brazilienii Thiago și Emerson, dar și Sorin Ghionea și Ionuț Năstăsie. Prestația echipei a fost una dezamăgitoare, Viitorul devenind astfel prima deținătoare a lanternei roșii. În etapa următoare, Viitorul va juca duminică, 28 iulie, în Giulești, în compania rapidiștilor, iar în runda a 3-a, pe 5 august, la Chiajna cu Dinamo. Este un început dificil, care poate afecta parcursul viitor al echipei.

Redactor: Nicu Dolea