Crosul Ziua Olimpică, ediţia 2014, şi-a aflat câştigătorii

“Aleargă pentru tine”. Îndrumaţi de acest slogan, peste 300 de participanti s-au înscris la ediţia din acest an a Crosului Ziua Olimpică, desfăşurat la Constanţa. Atletul Bogdan Ofiţeru a fost din nou primul concurent care a reuşit să treacă linia de sosire, fără a mai ştii, nici măcar el, pentru a câta oară câştigă crosul.

Traseul a avut aproximativ 5 kilometri, însă asta nu a însemnat că nu au putut participa persoane de toate vârstele. Chiar dacă au trecut de venerabila vârstă de 80 de ani, doi octogenari au dus până la capăt crosul.

Startul crosului a fost dat de fostul mare semifondist Ilie Floroiu. Traseul a început de la Sala Sporturilor din municipiul Constanţa, a continuat pe bulevardul Tomis, iar punctul final a fost centrul comercial de pe bulevardul Aurel Vlaicu.

Reporter: Sorin Hulubei ; Imagine: Andrei Seleverdeanu